Salmóns de ouro

2017 • Dolores Araújo Arias | Mestra e ex presidenta da Asociación de Consumidores e Amas de Casa

          • Ramiro Abelleiro Lagos | Empresario de hostalaría (a título póstumo)

2016 • Tequexetéldere

          • Club Bádminton A Estrada

Tequexetéldere

Tequexetéldere

2015 • Carmen Conde | Mestra xubilada

          • Jesús Carbia | Pescador

2014 • Álex Marque Porto | Ciclista

         • Banda de Gaitas de Barbude

2013 • Javier Otero Neira | Pianista

         • Valentín García Gómez| Secretario xeral de Política Lingüística

2012 • Manuel Luis Sanmartín | Catedrático de Parasitoloxía

         • Jesús Vázquez | Conselleiro de Educación

2011 • Vicente del Bosque | Seleccionador Nacional de Fútbol

2010 • Nieves Feros | Cociñeira

         • Juan José García Cota | Traumatólogo e médico da Selección Nacional de Fútbol

Banda de Gaitas de Barbude

Banda de Gaitas de Barbude

2009 • Xosé Lueiro | Especialista en arte dramático, teatro, poesía e cultura

         • Xosé Magariños | Profesor de Produtos de Madeira

2008 • Javier Comesaña | Director da Banda Municipal da Estrada

         • Manuel Vázquez | Conselleiro de Medio Ambiente

2007 • Mario Blanco | Avogado e ex alcalde da Estrada (a título póstumo)

         • José Manuel Durán | Presidente da Fundación Martínez Otero

         • Xosé Manuel Rodríguez Puente “Isi” | Humorista

Vicente del Bosque

Vicente del Bosque

2006 • Francisco Loimil | Presidente de Cáritas da Estrada

         • Domingo Dosil | Presidente de Cogami

         • Manuel García Valcárcel | Xerente de Hierros Diego

2005 • Aníbal Otero | Xerente da sociedade de xestión do Xacobeo

2004 • María José Cimadevila | Conselleira de Asuntos Sociais

         • José Luis Méndez | Director xeral de Caixa Galicia

2003 • Alberto Núñez Feijóo | Vicepresidente primeiro da Xunta e conselleiro de Política Territorial

Nieves Feros

Nieves Feros

         • Enrique Gestoso | Empresario e fundador de Automóviles Gestoso

2002 • Xesús Pérez Varela | Conselleiro de Cultura

         • José Luis Gayoso | Responsable da Obra Social de Caixanova

         • Severino Pérez | Cociñeiro e fundador de Restaurante Nixon

2001 • Aurelio Miras Portugal | Director xeral de Turismo

         • José Manuel Piris | Xefe de Estradas do Ministerio de Fomento en Pontevedra

2000 • Manuela López Besteiro | Conselleira de Familia e Asuntos Sociais

            • Eduardo Lamas | Secretario xeral para o Deporte

Faro de Vigo

Faro de Vigo

1999 • Rafael Louzán | Vicepresidente da Deputación de Pontevedra

         • Guillermo Grobas García| Delegado provincial de Unión Fenosa

1998 • Manuel Abeledo | Presidente da Deputación de Pontevedra

         • Ramón Campos | Alcalde da Estrada

1997 • Xesús Palmou Lorenzo | Conselleiro de Xustiza

         • Ignacio Turnes Duro| Presidente do Centro Cultural do Partido da Estrada en Bos Aires

1996 • Dositeo Rodríguez Rodríguez | Conselleiro de Presidencia

         • Agrupación Coral Pazo de Oca

Olimpio Arca Caldas

Olimpio Arca Caldas

1995 • Tomás Pérez Vidal | Conselleiro de Agricultura

         • Francisco García-Bobadilla Prósper | Secretario xeral para o Turismo

         • Francisca Andújar Coto | Restauradora

1994 • José Nogueira Fernández | Restaurador (a título póstumo)

1993 • Xosé Cuiña | Conselleiro de Ordenación do Territorio e Obras Públicas

1986 • Peña Filatélica e Numismática Rías Baixas de Pontevedra

1985 • Manuel Docampo Pego | Vogal do Centro de Iniciativas Turísticas

1984 • Mariano Rajoy Brey | Presidente da Deputación de Pontevedra. Presidente do Goberno dende 2011

Manuel Reimóndez Portela

Manuel Reimóndez Portela

1983 • Gerardo Fernández Albor | Presidente da Xunta de Galicia

         • José Luis Barreiro Rivas | Conselleiro de Presidencia

1982 • Benigno Pío Sánchez López | Vogal do Centro de Iniciativas Turísticas

1981 • Manuel Bermúdez Naveira | Vogal do Centro de Iniciativas Turísticas

         • Faro de Vigo

1980 • José Luis Rodríguez | Asesor de teleclubes

         • Jesús Leis Camba | Vogal do Centro de Iniciativas Turísticas

1979 • Alfonso Paredes Pardo| Delegado provincial de Información e Turismo

1978 • Masa Coral Estradense

1977 • Olimpio Arca Caldas | Vogal do Centro de Iniciativas Turísticas

1976 • Manuel Reimóndez Portela | Presidente do Centro de Iniciativas Turísticas

1975 • Manuel Crespo Alfaya | Delegado provincial de Información e Turismo

         • Luis Martínez Gil | Presidente do Centro de Iniciativas Turísticas

1973 • José Fernández-Novoa Rodríguez | Alcalde da Estrada

 

Este listado é unha escolma dos principais galardoados, aos que deben engadírselle todos os pregoeiros que, por esa condición, acadan o Salmón de Ouro. 
Entre os anos 1987 e 1992 só se impuxo o Salmón de Ouro aos pregoeiros.

Uso de cookies

Este sitio web utiliza cookies para que vostede teña a mejor experiencia de usuario/a. Se segue a navegar está a dar o seu consentimento para a aceptación das mencionadas cookies e a aceptación da nosa política de cookies.

ACEPTAR
Aviso de cookies